#gielda #inwestycje…

#gielda #inwestycje #gospodarka #polityka #pieniadze #wykop #januszebiznesu #banki #strata #long

z faktu że siedzę długo na giełdzie – obserwowałem jak rósł #petrolinvest #ideabank #getinbank #getback #jw construction

przyszedł mi pomysł aby stworzyć tag #long – pod giełdą, niech każdy kto ma pomysł na temat inwestycji na dłużej używał #long gdzie będzie można wpisywać swoje typy.

wracając do #jwconstruction i innych spółek tego typu, gdzie inwestorzy stracili pieniądze na inwestycji – cena otwarcia 1 notowania kursu spółki na #gpw było w okolicach 80 zł. Kurs przez lata spadał do 3 zł . Niedawno było ogłoszenie wykupienia drobnych inwestorów.

Jak dla mnie jest to typowa sytuacja manipulacji i skorzystania z prawa tak aby wyciągnąć z rynku 880 mln zł w tym funduszy inwestycyjnych, OFE, banków, domów maklerskich, którzy kupili akcje tej spółki aby nieświadomie wejść w czyjąś grę.

Przypuszczam i domniemane jest, że #gra polegała na tym, że inwestorzy schodzili na drugi plan, wyemitowanych było mało akcji a właściciel miał pakiet dominujący i kontrolujący w walnym zgromadzeniu. Działanie polegające na niewypłacaniu dywidendy powodowało że kurs spadał z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku do roku.

Jak dla mnie jest to typowe świadome zamierzone działanie aby wyciągnąć z rynku kupę kasy, wcześniej naobiecywać ile się da, a potem tylko skupić akcje jak kurs będzie „szorował” po dnie.

Do tego dochodzi jeszcze typowe działanie – sprzedawać sobie na drugie konto akcje po zaniżonej cenie, tak aby wartość kursu ciągle spadała, ludzie zaczną panikować i będą sprzedawać mniejszościowe pakiety.

Myślę że podobnie było z #petrolinvest – do tego dochodziły jeszcze spekulacyjne akcje w stylu – mamy ropę, prawie się dowierciliśmy, znaleźliśmy złoty pociąg, bursztynową komnatę itp. za co KNF karali niemiłosiernie prezesa petrolinvest.

Rozpisałem się aby stworzyć tag #makaron – kiedyś z kolegami mówiliśmy – nawijasz komuś makaron na uszy, opowiadasz niestworzone historie, myślę że powyższe historie właśnie są #makaron na który dali się nabrać nawet najlepsi.

Dla mnie giełda jest szulernią, #wig20 jeszcze jest ok pomijając jsw, #cdr – gdzie też było dużo #makaron , #allegro bo to też mocny makaron jak dla mnie – gdzie właściciel wyszedł tylko na giełdę żeby pozyskać kasę od drobnych graczy żeby spłacić zadłużenie i na wstępie ogłosił że nie będzie wypłacał dywidendy.

Kupuje się tylko spółki dywidendowe, które gwarantują w przyszłości zysk, traktują poważnie inwestorów. Drodzy #wykop, kupujcie tylko spółki dywidendowe i nie dajcie się oszukać. Nie wierzcie w puste słowa, liczy się tylko kasa na giełdzie, nie wizje, nie przyszłość, ale konkretne terminy kiedy będzie płacona kasa.

Powodzenia, mój #orlen już 30%, #pzu już 20%, mogło być więcej a mogłoby być nic lub strata jak na #ideabank, przykro, nie wchodzę w spekulację …